Zadržati želju i motivaciju u ovoj cjelokupnoj situaciju vrlo je teško za svakog sportaša i trenera, bez obzira na kojoj se sportskoj razini plivač nalazi. Kako se naš reprezentativac Bruno Blašković nosi sa izazovima koje je donijela epidemija pročitajte u članku u nastavku.
Često samozatajan i rezeviran, “čovik od malo besida”, otkrio nam je kako izgleda njegov “radni dan”, na koji način pronalazi motivaciju za trening, kako prolaze dani u samoizolaciji, te za što se sprema u ovoj natjecateljskoj sezoni…
- Kako izgleda tvoj radni dan?
Dan počinje jako rano, trening imam u 6:30, buđenje u 5:30, idem prošetati psa, nakon toga idem na trening koji traje 2 sata. Kada dođem doma napravim si doručak, nakon toga uživam u kavi ili idem spavati sat ili dva. Kavu ponekad popijem u šetnji sa psom. Često, nakon jutarnjeg treninga moram odraditi sve obaveze za fakultet, a nekad se stignem i družiti s cimerima. Nakon toga sprema se ručak, neki lagani, jer trening je već u 14:00. Nakon treninga koji traje 2:30h odnosno do 16:30, spremim si večeru pa odrađujem istezanje ili odmaram na kauču uz TV. Rano idem na spavanje jer se drugi dan opet treba probuditi u 5:30.
- Fakultetske obaveze – kako usklađuješ s treninzima?
Nismo se još uvijek vratili na predavanja, sve odrađujemo online. Prošle godine školske sam obaveze pokušavao odrađivati svaki dan pomalo, kako mi se ne bi nagomilalo gradivo i došlo sve u isto vrijeme, jer je jednostavno nemoguće. Ako se nagomila, bude previše toga za učiti, a uz treninge je to stvarno teško uskladiti i organizirati se. Uvijek bi nešto ispaštalo. Bilo mi je puno lakše podijeliti na svaki dan malo, pa često i vikendom dok svi spavaju ja sam znao u 2-3h riješiti nešto što me čeka u sljedećem tjednu.
- Kako vodiš brigu o prehrani? Da li i koliko često sebi dozvoliš “cheat meal”?
Volim kuhati, najčešće kuham doma, cimer i ja. Napravimo si obroke za dva-tri dana pa nam tako bude puno lakše. Imamo i menzu, ali nije toliko dobra, neke pute budem umoran pa ne idem, najčešće si doma napravim. Nedjeljom obavim špežu za tjedan tako da mi uz malo organizacije bude lakše kroz tjedan. “Cheat meal” nemam, kad mi dođe gušt pojedem.
- Koliko imaš treninga tjedno?
Imam 11 treninga, 8 u vodi, 3 u teretani (pon, sri, pet). Prije jutarnjeg treninga nekada imamo 30 minuta rada s medicinkama ili trbušnjake i sl.
- Kao i svi sportaši, imao si veliku pauzu od treninga, kako si pronašao motivaciju nakon tako duge pauze?
Da, zbog korone bio sam kući 5 mjeseci, nisam bio u trenažnom procesu tj. odrađivao sam nešto treninga u vodi i teretani, ali nije to bilo to, ono pravo. Po povratku na Indianu, stvari su se donekle normalizirale i krenuo sam s treninzima s početkom akademske godine. Motivaciju sam najčešće pokušavao pronaći u malim stvarima, umjesto fokusa na cijeli tjedan fokusirao bih se na jedan trening, a na treningu na jednu malu stvar, npr. položaj ruke, položaj glave ili rad nogu. Uglavnom, najčešće iz malih stvari, lakše mi je fokusirati se na taj način, nego razmišljati o nastupu na velikom natjecanju, rezultatu ili medalji. Ma da, jako je teško trenirati, a znati da natjecanja nema na vidiku.
- Da li si bio u samoizolaciji? Kako si provodio dane? Da li si trenirao kod kuće?
Više sam puta bio u samoizolaciji, najduže od 10-14 dana, osim toga, velikih pauza nije bilo od kad smo se vratili na fakultet. Skoro svaki dan se testiramo i držimo se pravila i reda što se korone tiče. Dani su prolazili jako sporo, imaš jako ali baš jako puno vremena za raditi šta god, znao sam kuhat za sebe i cimere, čitati knjigu, igrati igrice i ležati, ali svakako i pronaći malo motivacije za odraditi barem 45min suhog treninga, istezanja ili joge. Iskreno, bilo je puno lakše uz cimere, htjeli smo ostati u formi. Ako se jednome nije dalo, a drugih dvoje su imali volje, motivacija mora doći, dođe sama, tako da smo se držali reda nas troje, motivirajući jedan drugoga.
- Kada imaš prvo službeno natjecanje?
Ovaj vikend, 15-16.01.2021. nastupamo na prvom od ukupno tri dijela natjecanja Big Ten 2021.
- I za kraj, našim plivačima puno bi značile riječi podrške i kako nastaviti trenirati i ne odustati kad su bazeni zatvoreni i natjecanja odgođena
Iskreno, ne znam šta bih im rekao osim toga da nisu jedini u ovakvoj situaciji, sport je “stao” u cijelom svijetu, svi sportaši su više-manje u istoj situaciji, često bez mogućnosti treniranja zbog izolacija, zbog zatvorenih bazena, teretana itd. Svima je jednako teško bez obzira na kojoj su razini kvalitete. Nažalost, u ovom trenutku ne možemo ništa, osim prihvatiti ovu situaciju i nadati se boljim vremenima, polako i strpljivo iz dana u dan, iz treninga u trening.
Želimo ti svu sreću na predstojećem natjecanje i da uvijek pronađeš motivaciju za daljnji rad!
Hvala Bruno! 💚