
Kutak za roditelje
Treninzi
Plivači moraju ispunjavati postotak dolazaka od 80% ukoliko žele biti aktivni natjecatelji te uživati sve pogodnosti te grupe (osim ukoliko imaju opravdan razlog izostanka, npr. Bolest)
Trener adekvatnim i objektivnim načinima odlučuje o preraspodjeli grupa i plivača. Plivači i roditelji dužni su poštivati odluku trenera, a za sva pitanja i dodatne informacije mogu se uvijek obratiti treneru i/ili Upravi kluba.

Prehrana sportaša
Sportaši, a pogotovo djeca sportaši koji su u fazi ubraznog rasta i razvoja, imaju velike energetske potrebe kako bi nadoknadili izgubljenu energiju i što prije se oporavili od napornih treninga
Trenažni proces bazira se na procesima „umora” i „oporavka”, kako bismo spriječili akumulaciju velikog umora moramo u organizam unositi što kvalitetnije ugljikohidrate, proteine i masti koji su osnovne građevne jedinice organizma
Često zaboravimo na unos vode, a ona je vrlo važan faktor u oporavku organizma!
Želimo povećati unos:
VODE!, kuhanog mesa, kuhanog i svježeg povrća, svježeg voća, maslinovog ulja (sirovog, u salatama i sličnim jelima), integralne tjestenine i riže, kruha od cjelovitih žitarica, sira i mliječnih proizvoda, kuhanih jaja, integralne i/ili proteinima bogate grickalice (sportske čokoladice s visokim udjelom proteina), orašastih plodova, sjemenki, suhog voća, smoothie-a i sokova od cijeđenog voća kao alternative gaziranim napicima
Želimo smanjiti unos:
pekarskih proizvoda i brze hrane ( smanjuju glad, ali ne zadrže nikakve konkretne mikro i makronutrijente – prazne kalorije), gaziranih napitaka, čokoladica, pržene hrane
Plivačka odijela
Plivačka odijela (“plivački skin”) česta su pojava na natjecanjima, a koriste se kako bi plivači smanjili trenje koje stvaraju kretanjem u vodi te samim time unaprijedili svoj rezultat
Napretkom rezultata plivača roditelj si često postavlja pitanje: “Treba li moj plivač kupiti plivački ‘skin’?”ODGOVOR: Djeci prije kadetske dobi plivački skin nije potreban. Kadetsko prvenstvo Hrvatske je prvo natjecanje (na državnoj razini) u kojem mladi plivači sudjeluju ukoliko isplivaju vrijeme brže od zadanog “limita”(izdaje ih HPS svake sezone). Kada je plivač blizu limita objektivno je opravdan razlog da kupi plivački skin.
Djeca do kadetske dobi svoje rezultate poboljšavaju „svakodnevno”, prvenstveno zbog toga što su u takvoj fazi rasta i razvoja te se ubrzano razvijaju u svim aspektima ( psihičkim i fizičkim)
u kadetskim uzrastima djeca plivanje počinju shvaćati kao nešto ćemu bi se ozbiljnije posvetili kako bi napredovali u svojim rezultatima te će se time isticati među svojim vršnjacima
Djeca koja se bave sportom uvijek su cijenjena u društvu te svojim rezultatima grade svoju osobnost i društveni status u društvu što im daje dodatnu motivaciju za svakodnevne treninge
Odlasci na natjecanja
Svi natjecatelji dužni su sudjelovati na svim predviđenim natjecanjima navedena u klupskom kalendaru (osim ukoliko imaju opravdan razlog izostanka).
Postotak dolazaka na treninge jedan je od glavnih faktora u odlučivanju koji plivači će sudjelovati na natjecanju.
OBAVEZNO je potrebno potvrditi ODLAZAK ili NE ODLAZAK na natjecanje do dogovorenog datuma kako dijete ne bi izgubilo pravo odlaska na natjecanje kao i zbog bolje organizacije natjecanja (troškova putovanja, obroka, kotizacija, trenera…).
Odlazak i povratak s natjecanja obavezan je organiziranim prijevozom (osim u iznimnim slučajevima gdje ćemo po dogovoru izaći u susret).Zašto potičemo organiziran prijevoz? Djeca se u autobusu druže, razvijaju zajedništvo i pripadnost klubu, pjevaju i vesele se. Osim toga, po odlasku, u autobusu dobiju sve potrebne infomacije oko disciplina u kojima će nastupiti, o satnici rasplivavanja i početku natjecanja, dok po povratku treneri daju svoj rezime o ponašanju plivača kao i pohvale odrađenih utrka te plan za sljedeće natjecanje.
Roditelji su dužni djetetu spremiti dovoljno hrane i vode za njegov boravak na bazenu (hrana podrazumijeva sendvič, energetske pločice, voće i sl., dok je za piće adekvatna voda ili eventualno sportski napitak) – brza hrana, čips, smoki, gazirana pića i ostala nezdrava hrana tijelu predstavlja dodatno opterećenje, a nije kvalitetan izvor energije.
Odlazak na natjecanja obavezno u klupskoj odjeći (trenirka, hlačice ili majica, osim višednevnih natjecanja sa dužim putovanjem).
Za vrijeme trajanja natjecanja, boravak na tribinama obavezan je u zelenoj klupskoj majici.
Na natjecanju plivamo sa klupskom kapicom.
Poželjno je da plivačice na natjecanjima sa više dijelova natjecanja imaju barem 3-4 kupaća kostima kako ne bi boravile u mokrom kupaćem kostimu ( boravak u mokrom kostimu povećava mogućnost pojave bolesti – prehlada, upala i općenito pothlađivanja tijela).
Plivači su dužni boraviti na tribinama kako bi ih trener pravovremeno mogao uputiti na start prije utrke, a nakon isplivane trke dužni su doći do trenera kako bi im dao rezime odrađene utrke.
Roditelji, iako imaju pristup tribinama, dužni su na natjecanju sudjelovati samo kao gledatelji na predviđenom mjestu za gledatelje.Djeca najbolje funkcioniraju kada su sama s trenerima i sa svojim društvom. Ukoliko je roditelj na bazenu/natjecanju trenerima se otežava rad jer se vrlo često dogodi da djecu moraju tražiti po cijelome bazenu, a znamo da im je mjesto u grupi.
Roditelji mogu sve svoje opaske, pohvale, primjedbe i/ili kritike u vezi nastupa svog plivača prenijeti treneru nakon natjecanja.
Budite roditelj, podrška i pohvala i onda kada Vam ne izgleda najbolje jer to je ono što je djetetu potrebno. Nemojte ih sugerirati u tehnici i taktici plivanja jer na taj način stvarate nesigurnog i zbunjenog plivača.
